MECHANIK MOTOCYKLOWY
(Kod zawodu – 723107)
W trzyletnim cyklu szkolenia absolwent może zdobyć zawód mechanika motocyklowego po potwierdzeniu kwalifikacji w ramach zawodu:
MG.23 - Diagnozowanie i naprawa motocykli.
- diagnostyka podzespołów i zespołów motocykli - m.in. uczeń określa zakres diagnostyki motocykli, ich podzespołów i zespołów, stosuje urządzenia, narzędzia i przyrządy pomiarowe oraz specjalistyczne programy komputerowe do diagnostyki motocykli, wykonuje badania diagnostyczne motocykli oraz interpretuje wyniki tych badań, ocenia stan techniczny motocykli,
- naprawa i obsługa motocykli - m.in. uczeń lokalizuje uszkodzone lub zużyte mechanizmy i części motocykli na podstawie wyników badań diagnostycznych.
Mechanik motocyklowy to nowy zawód, który pojawił się w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Obecnie usługi w zakresie serwisu oraz napraw motocykli zaliczają się do prężnie rozwijającej się dziedziny gospodarczej.
Statystyki liczby zarejestrowanych motocykli wskazują na rosnącą popularność tych pojazdów wśród użytkowników dróg.
W obliczu rozrastającej się dynamicznie liczby motocykli i skuterów oraz powiększającej się liczby zakładów obsługujących tę grupę pojazdów, konieczne staje się zapewnienie wykwalifikowanych kadr do serwisowania, dokonywania przeglądów, konserwacji i napraw.
GŁÓWNE ZADANIA ZAWODOWE:
Mechanik motocyklowy potrafi:
- ustalać przyczyny wady i uszkodzenia poszczególnych układów, zespołów i mechanizmów pojazdów jednośladowych metodami diagnostycznymi;
- usuwać usterki w zespołach i układach pojazdu jednośladowego w ramach napraw;
- przeprowadzać konserwację oraz stosować zabezpieczenia antykorozyjne ram i innych elementów pojazdu, wymieniać płyny eksploatacyjne z zachowaniem wymogów ochrony środowiska naturalnego;
- dorabiać i dopasowywać części nie znormalizowane przy wykorzystaniu obróbki ręcznej, mechanicznej, plastycznej i różnych sposobów łączenia
- sprawdzanie jakości wykonywanych prac obsługowo-naprawczych podczas jazd próbnych;
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie mechanik motocyklowy powinien być przygotowany do wykonywania zadań zawodowych związanych z obsługą, użytkowaniem, diagnostyką oraz naprawą motocykli. Czynności zawodowe mechanika motocyklowego obejmują także demontaż i montaż motocykli, ich rozruch, regulację oraz zabezpieczenia antykorozyjne. Wprowadzanie nowych rozwiązań technicznych oraz technologicznych przez producentów motocykli wymaga stałej aktualizacji wiedzy i umiejętności specjalistycznych w tym zawodzie.
Osiągnięte w procesie kształcenia kwalifikacje zawodowe, umożliwią absolwentowi prowadzenie działalności gospodarczej oraz podejmowanie pracy między innymi w:
- stacjach obsługi motocykli,
- przedsiębiorstwach produkcyjnych i naprawczych motocykli,
- salonach sprzedaży motocykli i instytucjach zajmujących się obrotem częściami motocyklowymi,
- przedsiębiorstwach świadczących usługi transportowe,
- przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji,
- przedsiębiorstwach zajmujących się likwidacją i recyklingiem motocykli.
Uzyskane świadectwa i dyplomy przez słuchacza:
- świadectwo ukończenia Szkoły Branżowej I stopnia
· dyplom potwierdzający kwalifikację MG.23 - Diagnozowanie i naprawa motocykli.
Zapraszamy absolwentów szkół podstawowych!