Pamięć 81

      We wrześniu nasza szkoła dołączyła do projektu „Pamięć 81”. Jego celem jest przybliżenie młodzieży szkolnej wydarzeń z czasów stanu wojennego 1981 roku oraz jej zaangażowanie w kolejne etapy projektu. Jednym z nich było przygotowanie szkolnego miejsca patriotyczno – historycznego. 

 

Dzień Edukacji Narodowej

      W dniu dzisiejszym Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Samochodowych w Żywcu wraz z opiekunami: Barbarą Mrózek i Moniką Rus, w ramach innowacji pedagogicznej "Ocalić od zapomnienia - tradycje i techniki regionalne Żywiecczyzny", przy współpracy z Justyną Kurowską - Brączek przygotowali obchody tego święta w stylu góralskim.  Uczniowie w strojach regionalnych złożyli życzenia gwarą wszystkim pracownikom szkoły, zabrzmiały góralskie melodie, które wywołały wiele pozytywnych emocji i wzruszeń słuchaczy. Wszystko odbyło się w regionalnej scenerii. Był to mile spędzony czas, który zintegrował społeczność szkolną.

 

 

Zawody w sztafetowych biegach przełajowych.

      W piątek, 1 października 2021r o godzinie 10:15, w żywieckim parku stawiło się pięć szkół średnich do rywalizacji w sztafetowych biegach przełajowych wśród chłopców. Były to drugie w tym roku zawody w ramach Licealiady 2021/22. Nasz TDI PEKAES, jak pokazała późniejsza walka na trasie, był w "dużym gazie", a ostatnie metry boju przejdą do historii, jako najbardziej dramatyczne od lat w tej konkurencji, ale "nie uprzedzajmy faktów" 😉... a więc, każdy z uczestników miał do przebiegnięcia 4 kółka po bieżni wokół boiska w parku, czyli około 1500m. Na pierwszej zmianie T(wardych)💪 D(umnych) 🐅 I(nteligentnych) 👨‍🎓 z PEKAESU spokojnie reprezentował Oskar Dębiński z 3B, niczym paw biegnąc swoim równym tempem, by po nim na trasę ruszył Natan Laszczak z 3A, który zniwelował naszą stratę do 50m, wykręcając najlepszy czas na swojej zmianie, następnie pałeczkę przejął Michał Juraszek z 2T kontrolując wydarzenia i utrzymując dystans, a na czwartej zmianie w swoim stylu wystąpił Krzysztof Stanko z 3BT, dorzucając jeden z najlepszych czasów w całej stawce, zaś na piątej Adrian Witas z 2T, który w ostatniej chwili dołączył do ekipy i zadziwił sam siebie i nas tak dobrą postawą na trasie, po czym nastąpiło coś ala "creme de la creme", bądź truskawka na torcie, jak mawiał klasyk Tomasz H., gdyż pałeczkę przejął Marcin Ciućka i błyskawicznie odrobił straty do biegnących przed nim chłopaków z Milwaukee i Mechanika, co zapowiadało pasjonującą walkę o drugie, premiowane awansem do zawodów rejonowych w Zabrzegu miejsce, bo trzeba tu oddać, że w międzyczasie regularnie nad całą stawką przewagę powiększała reprezentacja Moszczanki, mając w tym momencie już sporą przewagę i ostatecznie, jak się okazało później, zdobywając spokojnie pierwsze miejsce. Jednak na ostatnie kółko, jak na załączonych obrazkach widać, równo wyruszyła czwórka zawodników, bo dołączył jeszcze reprezentant Ekonoma, a ostatnie dwieście metrów to już prawdziwa wojna, na których Ciucia zaatakował jak Lewandowski, notabene też Marcin, nie Robert 😁, mijając przeciwników jak tyczki i wypadając na ostatnią prostą z przewagą 5m i tu przydałyby mu się z kolei umiejętności Lewego z Bayernu, bo do końca powalczył z nim Mateusz Balcarek z Milwaukee i w walce bark w bark, jak o piłkę, a że póki co gra o ligę wyżej w "nogę" od Pekaesiaka, wydarł naszemu Braveheart-owi srebro niemal z gardła... reasumując: gratulacje dla wszystkich za postawę i myślę, że warto było tam dotrzeć by oglądnąć taką walkę. Zapraszam do galerii, a w następnym poście do oglądnięcia skrótu z ... DRONA! tej pasjonującej batalii. Miłosz Szatanik z 4AT swoją realizacją umożliwia nam przeżycie tego jeszcze raz! A jest to pierwsza tego typu relacja w historii sportowej rywalizacji szkół średnich z powiatu żywieckiego, czyli tzw. Licealiady. Ku chwale ZSS!!!

😅

 

 

 

 

Zawody lekkoatletyczne.

We wtorek, 28.09.2021r o godzinie 10:00, królowa sportu, jak zwiemy lekkoatletykę, ponownie po dwóch dekadach powróciła w ramach rywalizacji szkół średnich na teren powiatu żywieckiego. Na stadionie w Węgierskiej Górce stawiły się cztery szkoły średnie wśród chłopców i dwie pośród dziewcząt. Nas najbardziej interesował start męskiego "wunderteamu" ;-) TDI PEKAES W GAZIE, reprezentujący nasz Zespół Szkół Samochodowych w Żywcu. Rywalizacja rozpoczęła się od bloku biegów sprinterskich, gdzie na 100m czadu dali Maciek Oleś z 3BT - 12,2s(trzeci wynik) i Adrian Witas - 12,8s z 2T, a na 400m Marcin Ciućka z 3A - 1:01s. Następnie w konkurencjach technicznych nitro włączyli w skoku w dal Olek Piotr Blida z 3AT - 5m20cm (drugi wynik), Kuba Jagosz z 3B - 5m02cm, oraz Oskar Dębiński z 3B - 4m70cm, a tłoki rozgrzali w pchnięciu kulą 6kg: Kacper Pawlus z 3AT - 10m02cm (najlepszy wynik!), Mikolaj Babuśka z 3A - 9m47cm i Michał Plata z 3AT - 8m80cm. Po nich turbiny odpalili na 800m: Kamil Świniański z 1Br - 2:36s, oraz Kacper Matusiak 2:56s, a na 1500m: Krzysztof Stanko o z 3BT - 4:46s i Natan Laszczak z 3A - 4:51s. Całość zamykała sztafeta 4razy100m, gdzie TDI PEKAES włączył prawdziwe quatrro i w składzie: Oskar Dębiński, Olek Blida, Kuba Jagosz i Marcin Ciućka wykręcił 53s. Wszystkie powyższe wyniki po wstawieniu do tabel punktowych i zsumowaniu dały nam 761pkt i DRUGIE! miejsce, gdzie zaledwie o 8pkt ustąpiliśmy pola Mechanikowi, który uzbierał 769pkt. Na podium uplasowało się jeszcze Millwaukee z 741pkt, a tuż za Ekonom z 724pkt. Widać więc, że rywalizacja była bardzo zacięta i o końcowej klasyfikacji zadecydowały centymetry i ułamki sekund! Gratulacje dla wszystkich uczestników, szkoda straconej szansy na zwycięstwo po latach, kiedy to tryumfy święcili podopieczni Panów Profesorów: Banasia i Boczarskiego, ale okazja do rewanżu nadarza się już w piątek 1 października o 10:15, bo wtedy zaplanowane są w parku żywieckim sztafetowe biegi przełajowe, w których bronimy mistrzostwa w powiecie z zeszłego roku i nie ważne ... że wtedy były tylko dwie ekipy :-o, gdyż najważniejszy jest udział!!! Ku chwale ZSS Żywiec!!! :-)

 

 

Klasa I Technikum Samochodowego na wycieczce.

     W dniu 21.09.2021r. uczniowie klasy I Technikum Samochodowego wybrali się na wycieczkę do Korbielowa. Najpierw zwiedzili „Muzeum Motóra” mieszczące się w remizie OSP Korbielów. Założyciel i opiekun muzeum o. Krzysztof Ruszel, przeor klasztoru oo. Dominikanów w Korbielowie i proboszcz tejże parafii zaprezentował uczniom postawione przed remizą dwa z wielu posiadanych „starych” samochodów: FSC Lublin „ŻUK” oraz Trabanta 601. Oba samochody sprawne, rocznik Żuka – 1971 a Trabanta – 1987. Uczniowie mieli okazję poznać bliżej te samochody i ich konstrukcje. W muzeum o. Krzysztof opowiedział uczniom o znajdujących się tam motocyklach, motorowerach oraz innych eksponatach. Była to ciekawa lekcja historii o motocyklach i motorowerach, które były używane w Polsce w latach powojennych ub. wieku. Oprócz motocykli w muzeum można zapoznać się z wieloma innych różnymi urządzeniami wykorzystywanymi w dawnych i bliższych czasach a obecnie praktycznie nieużywanych: stare projektory filmowe, radioodbiorniki lampowe, magnetofony kasetowe, aparaty fotograficzne i inne. Było co oglądać. Następnie po półgodzinnym spacerze wycieczka dotarła do zajazdu „WIERCHY” w Korbielowie. Tam, w izbie regionalnej gospodarze zajazdu przygotowali poczęstunek a uczniowie mogli pooglądać ciekawe eksponaty wykorzystywane dawniej w wiejskich gospodarstwach. Po poczęstunku i wypoczynku uczniowie udali się na przystanek autobusowy do Kamiennej a stamtąd autobusem do Żywca. Była to ciekawa edukacja tematyczno – regionalna. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z tej wycieczki i już planują następną, na wiosnę.

 

Wycieczka klasy IIIa Technikum Samochodowego

      10.09.2021 - piątek - 7:40 - otwarcie sezonu wycieczkowego w ZSS w Żywcu, klasa 3AT ... trasa: Żywiec - Ostre - Malinowska Skała - Skrzyczne - Ostre - Żywiec ... okoliczności: rewelacyjna pogoda, odpowiednie nastawienie uczestników ... przebieg: płynny, jak na załączonych obrazkach ... efekt: zadowolenie ... koszta: 2zł 30gr + 2zł 30gr :-) ... wnioski: nie spać, zwiedzać ... p.s.: Beskidy są dla nas na wyciągnięcie dłoni i ... o krok! O tej porze roku pokazują swój szczególny urok, a nie stanowią jakiegoś wielkiego wyzwania energetycznego, jednocześnie pozwalając poczuć przestrzeń! Dlatego włączyć quattro i wio! Z GÓRY LEPIEJ WIDAĆ!!!

 

     

Szczepienia uczniów w wieku 12-18 lat

Niniejszym informujemy, że Zespół Szkół Samochodowych przystępuje do organizacji szczepień uczniów przeciwko Covid-19.

Poniżej informacje Ministerstwa Edukacji i Nauki w tej sprawie.

 

Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu: 

 • I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym, 
 • II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,
 • III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

 

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego - tutaj.

Dlaczego warto się zaszczepić? 

Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.

Jak działa szczepionka? 

Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna.

 

Rekomendacje dla rodziców - plakat.

 

 

Bezpieczny powrót do szkół.

Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r.

     Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym.

 

Wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych

     Wytyczne zostały opracowane, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli po powrocie do stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych. Są w nich zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym. W wytycznych podkreślono również, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej działania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego należy łączyć z dbałością o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. 

W zaleceniach ogólnych znalazły się informacje dotyczące dezynfekcji, higieny, wietrzenia, stosowania maseczek ochronnych oraz zachowywania dystansu społecznego. Rekomendowane jest także szczepienie przeciw COVID-19 dla pracowników szkół oraz uczniów w określonych grupach wiekowych. 
Zalecenia szczegółowe dotyczą:  

 • organizacji zajęć, 
 • higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń i powierzchni,
 • gastronomii,
 • postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników. 

W wytycznych znalazły się także odnośniki do:

 • instrukcji mycia rąk, 
 • instrukcji dezynfekcji rąk,
 • instrukcji prawidłowego zdejmowania maseczki,
 • instrukcji prawidłowego zdejmowania rękawiczek,
 • wykazu produktów biobójczych,
 • zaleceń w zakresie systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych.

Szczegółowe wytyczne znajdują się tutaj

 

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2021/2022.

      W dniu 1 września o godzinie 10:00 w pracowni diagnostyki samochodowej odbyło się  rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Uroczystość swoim przybyciem uświetnili przedstawiciele Powiatu Żywieckiego: Starosta Andrzej Kalata, Wicestarosta Stanisław Kucharczyk i Dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Andrzej Widzyk. Pożegnano  odchodzącego na emeryturę wieloletniego dyrektora Zbigniewa Czulaka, a nowemu dyrektorowi placówki Panu Pawłowi Jureczce pogratulowano objęcia stanowiska.

Więcej informacji: http://www.zywiec.powiat.pl/post/nowy-rok-szkolny-2021-2022,4581.html

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego.

Niniejszym informujemy, że uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2021/2022 w Zespole Szkół Samochodowych w Żywcu odbędzie się w dniu 01.09.2021r. o godzinie:

 

09:00 - klasy: 3a Szkoła Branżowa, 3b Szkoła Branżowa; 4 Technikum; 3b Technikum;

 

10:00 - klasy: 1 Technikum; 2 Technikum; 3a Technikum; 1 Szkoła Branżowa; 2 Szkoła Branżowa.

 

Serdecznie zapraszamy.

Wolne miejsca w Szkole Branżowej I stopnia!

Uwaga - Absolwenci Szkół Podstawowych.

Informujemy, że posiadamy jeszcze wolne miejsca w Szkole Branżowej I stopnia na kierunkach kształcenia:

- mechanik pojazdów samochodowych,

- elektromechanik pojazdów samochodowych.

Kończąc naszą szkołę branżową uzyskacie atrakcyjny zawód.

Zapraszamy.