Olimpiada Techniki Samochodowej

        Dnia 24 marca o godz. 11: 00 odbył się  II etap  XXIV edycji Olimpiady Techniki Samochodowej. Olimpiada ma zasięg ogólnopolski i jest objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Konkurs jest trzy etapowy. Finaliści i laureaci są  zwolnieni z części pisemnej egzaminu zawodowego.

Uczniowie z klasy 4 TS  zalogowali się  na platformie olimpiady i poprzez wpisanie i aktywowanie kodu uruchomiła im się aplikacja z pytaniami. Na rozwiązanie trudnych zadań mieli 45 minut. Gratulujemy udziału!

 

Konkurs plastyczny o tematyce świątecznej

     Uczniowie klas technikum wzięli udział w konkursie "Wielkanoc w tradycji naszych przodków", organizowanym przez: Wydział Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Starostwa Powiatowego w Żywcu wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łodygowicach oraz Miejskim Centrum Kultury w Żywcu i Muzeum Miejskim w Żywcu. Celem wydarzenia było zainspirowanie dzieci i młodzieży do twórczych poszukiwań oraz zapoznanie uczestników z tradycjami i zwyczajami wielkanocnymi Żywiecczyzny. To była świetna zabawa!

Bieg Tropem Wilczym

Pamiętamy!

        W niedzielę, 5 marca 2023r w Parku Żywieckim odbyła się XI-ta edycja Biegu Tropem Wilczym z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jak co roku nie mogło zabraknąć reprezentantów Zespołu Szkół Samochodowych w Żywcu, którzy w sile 14-stu uczniów wraz z opiekunem ruszyli w stawce paruset biegaczy na symboliczną trasę 1963 metrów. Najważniejszy w tym dniu był sam udział w biegu i oddanie w ten sposób hołdu Niezłomnym, którzy nie złożyli broni po II Wojnie Światowej, stając do walki z sowietyzacją Polski! Jednak była to też możliwość rywalizacji, a wśród tych, którzy chcieli się pościgać po raz kolejny w swojej karierze na podium zameldował się Krzysztof Stanko z IV bT, w tym roku zgarniając puchar za III miejsce!!! Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal oraz koszulkę, a po biegu czekała, jak zwykle, przepyszna żołnierska grochówka. Dziękujemy organizatorom za możliwość udziału i gratulujemy wszystkim ukończenia biegu.

Cześć i chwała bohaterom!

 

Szkolenie układy rozrządu, układy chłodzenia

       W  lutym odbyło się szkolenie branżowe, przeprowadzone przez przedstawiciela firmy Continental. Tematyka warsztatów dotyczyła układów rozrządu i układów chłodzenia. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas 4 Ts i 3 SB. Zajęcia przygotowane i przeprowadzone były na wysokim poziomie merytorycznym i praktycznym. Uczestnikom bardzo przydadzą się praktyczne aspekty związane z wymianą układów rozrządu . Serdecznie dziękujemy firmie Continental Polska

CZYM SĄ "DOPALACZE" I JAKIE SKUTKI NIESIE ZA SOBĄ ICH ZAŻYWANIE?

                                         CZYM SĄ "DOPALACZE" I JAKIE SKUTKI NIESIE ZA SOBĄ ICH ZAŻYWANIE?

           Dzisiaj gościliśmy w naszej placówce pana mgr Mariusza Kulińskiego, wykładowcę Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego Wyższej Szkoły Finansów i Prawa w Bielsku - Białej, podinspektora Policji w stanie spoczynku. Wykład dotyczył tematów: używania narkotyków i "dopalaczy", skutków społecznych i karnych oraz trudnych relacji Policji z młodzieżą. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy prowadzącego zajęcia, który udzielił nam odpowiedzi na wiele pytań.
Dziękujemy.

  

Życzenia Bożonarodzeniowe z Ngaoundaye

Ngaoundaye 20.12.2022

 

 

                Życzenia Bożonarodzeniowe dla naszych dobroczyńców i przyjaciół naszej misji w Ngaoundaye

„Naród kroczący w ciemnościach ujrzał światłość wielką, nad mieszkańcami krainy mroków rozbłysło światło. Albowiem Dziecię się nam narodziło, Syn został nam dany.”

                Trwając jeszcze w oczekiwaniu adwentowym na Tego, który rodzi się dla nas – Jezusa, nasze światło, przesyłamy wam życzenia pokoju i radości ze spotkania z Emmanuelem. Niech On rozjaśni, pokrzepi i umocni was w podążaniu za Nim każdego dnia.

My w tym czasie oczekujemy świąt, ale w innych niż wy temperaturach, bo termometry u nas wskazują nawet 38 stopni a pora sucha bez kropli deszczu z nieba daje nam inną scenerię niż u was    w Polsce. Jednak z takim samym pragnieniem czekamy na Boże Dziecię, które tak bardzo pragnie przyjść do naszych serc.

W tym tygodniu w naszej szkole będziemy przeżywać rekolekcje adwentowe dla wszystkich uczniów i nauczycieli. W tym roku w naszej szkole podstawowej mamy 570 uczniów, a w szkole krawieckiej jest 22 dziewcząt. Nasi uczniowie pochodzą zarówno z Ngaoundaye , jak i okolicznych wiosek. Dla wielu oznacza to, że aby dotrzeć do szkoły na czas, muszą wyjść półtora godziny wcześniej z domu, aby pokonać niełatwą drogę do szkoły.

Choć wiąże się to z dużym wysiłkiem dla nich to dzieci przychodzą chętnie. Są wdzięczne, że mogą chodzić do szkoły i  brać udział z zajęciach szkolnych, wyrównawczych, w ogrodzie szkolnym, kursie robótek ręcznych, czy w bibliotece szkolnej.

W tym roku ponadto kontynuujemy dożywanie dzieci w naszej szkole, co oznacza, że trzy razy w tygodniu wszystkie dzieci otrzymują posiłek po zakończeniu zajęć.

Dziewczęta w naszej trzyletniej szkole krawieckiej również mają: dożywianie, kursy francuskiego i matematyki, kroju i szycia, co da im dobre przygotowanie do zawodu krawcowej i po zdaniu egzaminu będą mogły otrzymać maszynę do szycia.

To zapewni im źródło utrzymania dla siebie i swojej rodziny.

Te rzeczy tak podstawowe i oczywiste dla nas w Polsce, mają tutaj w Republice Środkowoafrykańskiej ogromne znaczenie. Dostęp do nauki, gdzie większość ludności jest analfabetami, pozostaje wciąż luksusem, na który nieliczni  tylko mogą sobie pozwolić. Wiele wiosek w naszym kraju jest nadal opuszczonych z obawy przed rebeliantami napadającymi i okradającymi ludność.

Jednak te wszystkie cienie i mroki, trudy życia z dnia na dzień, rozjaśnia nam Jezus, to On rodzi się dla nas, obdarza siłami, daje wiarę, nadzieję i siły na każdy dzień.Jesteśmy wdzięczni również wam za cale dobro, którego od was doświadczamy, pomoc okazywaną dzieciom i naszej szkole. Codziennie w modlitwie pamiętamy o Was, a także w mszach świętych w waszych intencjach.

 Niech Pan Bóg wam błogosławi: Nzapa bata ala kwe!

                                                                                                             s. Anna wraz ze wspólnotą sióstr, nauczycieli i uczniów z Ngaoundaye

Czytaj więcej...

Jasełka

       Uczniowie klasy pierwszej technikum wraz z panią Barbarą Mrózek i wychowawczynią, panią Justyną Pruszyńską wprowadzili nas w świąteczny nastrój, przedstawiając piękne Jasełka. Młodzi artyści zyskali uznanie całej społeczności szkolnej.
      Występ został zakończony świąteczną piosenką, przygotowaną przez Janka z klasy branżowej.


      Uczniowie naszej szkoły, zgodnie z tradycją, uczestniczyli w świątecznych spotkaniach, w czasie których składali sobie życzenia, śpiewali kolędy i opowiadali o zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem, jakie kultywują w rodzinnych domach. Było naprawdę pięknie.🎄

 

Boże Narodzenie 2022

II Wojewódzkim Turniejem Młodych Mechaników VR

II Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR i  III Wojewódzka Konferencja "Nowe Horyzonty Edukacji”.

 

Mikołajki

 

Uczniowie Technikum adoptują szkołę w Afryce.

    Uczniowie klasy II Technikum Samochodowego biorą udział w programie „Adoptuj szkołę” organizowanym przez fundację „Redemptoris Missio. Fundacja Pomocy Humanitarnej”. Program polega na corocznym wpłacaniu datków na cele wspierania edukacji najbiedniejszych dzieci. Do adopcji wybrano szkołę w Republice Środkowej Afryki. Dzięki wsparciu finansowemu oferowanemu przez naszych uczniów dzieci w afrykańskiej szkole będą mogły uczyć się w lepszych warunkach, korzystać z niezbędnych do nauki pomocy edukacyjnych. Będą mogły wejść w dorosłe życie posiadając odpowiedni poziom zdobytej wiedzy.